דף הבית אודות גיליונות קודמים כנסים וארועים רכישת מינוי צרו קשר Online first
כרך נא גיליון 2, אפריל 2017
רשימת מאמרים
דבר העורכים
יורם בילו ויגיל לוי
סוציולוגיה בימי נתניהו: מגמות ביקורתיות בסוציולוגיה הישראלית בתחילת המאה ה־21
אורי רם
הסוציולוגיה בישראל לאן? מסוציולוגיה של חשד לסוציולוגיה של משמעות
ניסים מזרחי
סוציולוגיה של "אין מלחמה" בישראל
אורי בן־אליעזר
הפלסטינים בישראל - בין המדינה לבין המולדת: סקירה של התפתחות המחקר
מוהנד מוסטפא ואסעד גאנם
חקר מגדר בישראל בתחילת המאה ה־ 21 : בין נאו־ליברליזם לבין נאו־קולוניאליזם
אורנה ששון־לוי וחן משגב
חקר החברה היהודית הדתית בישראל: הישגים, החמצות ואתגרים
קימי קפלן
עלייתה וירידתה של הסוציולוגיה מן הבמה החינוכית
ג'וליה רסניק

חקר מגדר בישראל בתחילת המאה ה־ 21 : בין נאו־ליברליזם לבין נאו־קולוניאליזם

אורנה ששון־לוי וחן משגב


מאמר זה מציע סקירה אנליטית של המחקר על מגדר במדעי החברה שנעשה בישראל בשני העשורים האחרונים ומעלה שתי טענות עיקריות. הטענה הראשונה היא שאפשר לחלק את הכתיבה והמחקר על מגדר בישראל לשני זרמים מקבילים: מחקרי זהות, המספקים במה לקבוצות מושתקות, ומחקרי מדיניות, הבוחנים את השפעתה של המדיניות הכלכלית, הפוליטית והמשפטית על מעמדן של נשים בישראל. אף על פי שזרמים מחקריים אלו שונים מאוד זה מזה, יש ביניהם קשר הדוק, והם אף מזינים זה את זה, כשהאקטיביזם הפמיניסטי הוא המקשר ביניהם. חלוקה זו, המקבילה במידה מסוימת להבחנה שהציעה ננסי פרייזר בין פוליטיקה של הכרה לבין פוליטיקה של חלוקה, היא הציר המארגן של המאמר. הטענה השנייה היא שבעבר התמקדה ספרות המחקר במדינת הלאום וראתה בה ציר מרכזי המכונן יחסי מגדר, ואילו הצירים העיקריים המעצבים בימינו את המחקר על מגדר בישראל הם הנאו־ליברליזם והנאו־קולוניאליזם. דפוס המשילות הנאו־ליברלי הגלובלי איננו מוגבל לתחום הכלכלי או הפוליטי בלבד, אלא מתפשט לייצור סובייקטים מגדריים חדשים, לעיצוב דפוסי האזרחות הממוגדרת ולארגון מחודש של החברתי. נוסף על כך, לנאו־קולוניאליזם, ולמיליטריזם שהוא מתחזק, יש מעמד מכונן בהוויה הישראלית המקומית, והם ממלאים חלק בארגון הפוליטיקה של הזהויות, מעצבים את הפעולה הפוליטית של נשים ובעיקר משמרים את אי־השוויון המגדרי. המאמר מראה שהמחקר על מגדר בישראל מתעצב סביב הנאו־ליברליזם והנאו־קולוניאליזם, למולם או כנגדם, והם מעוררים תגובות של הזדהות והתנגדות בעת ובעונה אחת. אם כך, למרות נטייתן של חוקרות מגדר להתנגד למשטר הנאו־ליברלי ולמשטר הנאו־קולוניאלי, המציאות של קבוצות זהות מגדריות מרובות ומפוצלות, וכן המדיניות בתחומי המגדר, עלולות לשרת באופן לא מכוון את האינטרסים של המדיניות הנאו־ליברלית והנאו־קולוניאלית.

The paper offers an analytic review of the research of gender issues in the social sciences in Israel over the last two decades, presenting two key arguments. First, we argue that gender research in Israel can be divided into two concurrent trends: "identity studies," which give voice and visibility to silenced and marginalized groups; and "policy studies," which examine the implications of economic, political, and legal policies on women's status in Israel. While these two trends seem very different from each other, they are, in fact, mutually nurturing, and tightly joined through the connecting link of feminist activism. The division between the two trends, which echoes Nancy Fraser's distinction between the "politics of recognition" and the "politics of redistribution," is the main axis around which this paper is structured.
Second, we contend that, while past literature maintained that the nation state was the main axis shaping gender relations, today the key factors that shape gender relations and gender scholarly work in Israel are neo-liberalism and neo-colonialism. The global neo-liberal governance pattern is not limited to the financial or political realm; rather, it creates new gender subjectivities, shapes new gendered citizenry patterns, and reorganizes societal issues. At the same time, the neo-colonialism and militarism sustained by it have a formative status in the local Israeli sphere and play a role in organizing local identity politics, shaping women's political activism, and particularly, in preserving gender inequality. The paper reveals that gender studies in Israel are always shaped around, or against, neo-liberalism and neo-colonialism, which provoke simultaneous identification and resistance. Therefore, despite the tendency of gender researchers to resist the neo-liberal discourse and regime, the reality of multiple and divided gender identity groups, as well as gender policy, might unintentionally serve the interests of neo-liberal and neo-colonial policies.
גיליונות אחרונים
הודעות
שיעמום הוא לא תמיד "סתם" שיעמום

פורסם בידיעות אחרונות

3/12/2017
מעריב | "שחררנו דעות קדומות": כך חיים 20 אלף ישראלים בגרמניה

ראיון עם פרופ' גד יאיר

1/4/2017
לא רק השכר: ההבדל האמיתי בין רופאים גברים לרופאות נשים

פורסם בוואלה

8/31/2016
ד"ר רעות שהם בתכנית סדר נשים

רשת א

8/29/2016
רווקים ורווקות באי החלטיות מתמשכת

רשת ב | שניים בשתיים

8/24/2016
דר' צמח אסיף, פסיכולוג קליני, מטפל זוגי מאונ' בר אילן- ערך מחקר על דפוסי קבלת החלטות בדייטים מספר מה מאפיין אנשים שמתקשים למצוא אהבה.

משפחה גרעינית גלי צה"ל

8/17/2016
ההיסטוריה מגיעה לאינטרנט

פורסם ב- IT Portal

8/9/2016
ריבוי תפקידים, קונפליקט תפקידים ותחושת דחק בקרב אמהות עובדות- מחקר חדש בכתב העת מגמות.

השיחה נערכה ברשת ב' צבע הכסף יומן הכלכלה- אוגוסט 2016

8/3/2016
מחקר חדש: לאמא השפעה מכרעת על בחירתה המקצועית של הבת

פורסם בזמנים בריאים בידיעות אחרונות

10/25/2015
מדבריו של מר אליעזר שמואלי בכנס מגמות בחקר החברה הישראלית באוקטובר 2015

כנס מגמות בחקר החברה בישראל, לציון 65 שנה לכתב העת "מגמות" התקיים באוקטובר 2015 מדבריו של מר אליעזר שמואלי יו"ר הועד המנהל של מכון סאלד מנכ"ל משרד החינוך לשעבר

10/15/2015